Život u Dublinu

Najnevjerojatnije činjenice o Irskoj koje vjerojatno niste znali !

pregleda 39204

Pretraži putem

 

  1. Zbog utjecaja Katoličke crkve do 1997. zakonom je bio zabranjen razvod, nije postojao. Godine 1986. je propao pokušaj da se omogući rastava braka. Na referendumu 1995 g. napokon je izglasano da se rastava uvede u zakon, uz strogo protivljenje Katoličke crkve.

 

  1. Dan danas je preko 200 magazina i knjiga zabranjeno u Irskoj. Playboy je dekriminaliziran 1996. i ubrzo je postao najprodavaniji magazin za muškarce. Playgirl je i dalje zabranjen. Kao i Hustler, te mnogi detektivski romani. Jedan od najpoznatijih svjetskih pisaca James Joyce, rođen u Dublinu 02.02.1882. nije bio zabranjen u Irskoj, ali samo zato što je prvih 500 primjeraka njegove knjige ‘Ulysses’ spaljeno , te svjesni da nikad neće proći stroge cenzure, izdavači se više nisu ni trudili slati primjerke knjige u Irsku.

 

  1. Iako je rastava dozvoljena, trebat će vam dugih 5 godina da vam je sud odobri .

 

  1. Do 1985. godine bila je zabranjena prodaja kontracepcijskih sredstava, a tek 1992 ih se moglo nabaviti lagano, neki Irci su mi pričali o ilegalnoj prodaji kondoma u ljekarnama ” ispod pulta “. Zašto? Pa, naravno, Katolička crkva nije dozvoljavala.

 

  1. U Irskoj je zabranjen pobačaj, čak i u slučajevima kada je žena ili djevojka silovana ili žrtva incesta. Tek 2013. godine je uvedena u zakon opcija abortusa ukoliko je ugrožen život trudnice. I tada su pravila stroga i striktna. Nije protuzakonito putovati izvan Irske i napraviti abortus, te je po povratku liječnik dužan zbrinuti ženu koja je napravila abortus u nekoj stranoj zemlji. Ali doktor radi ilegalnu stvar ukoliko joj ugovori abortus u nekoj od klinika izvan Irske ili je savjetuje da napravi abortus.

 

  1. Ukoliko živite u izvanbračnoj zajednici i dobijete dijete, isključivo majka je skrbnik, te otac nema nikakvih prava. Majka mu može dati očinska prava ako želi ili ih otac može potražiti na sudu. U suprotnom, kao da i niste otac.

 

  1. Do 1993. godine je bilo protuzakonito biti homoseksualna osoba u Irskoj. Od 2010. Osobe istog spola mogu sklopiti civilno partnerstvo, a ovaj mjesec se održava referendum kojim se želi ozakoniti homoseksualne brakove. Također se glasa i da im se odobri posvajanje djece te mogućnost surogat majčinstva. Navodno većina podržava i želi da se izglasa ” Yes Equality ” na ovom referendumu. Daleko su dogurali, zar ne?!

 

  1. Grozne stvari su se događele sredinom dvadesetog stoljeća, nevjenčane majke su bile prisiljene raditi u crkvenim praonicama, djeca , bebe su im oduzimane, časne su brinule o njima, a otkrića grobnica su otkrila istinu, ta djeca su često umrla od gladi ili bolesti zbog nebrige. Postoje i svjedočanstva da su na toj djeci testirani razni lijekovi i cjepiva. Neka su bila sretnije sudbine te su posvojena od strane Američkih bračnih parova koji su se morali obvezati na odgoj djece u katoličkoj vjeri. Posvojenoj djeci su promijenjena imena, bez rodnog lista.

 

Na jednoj večeri slučajno smo se upoznali sa Irkinjom srednjih godina koja nam je ispričala tužnu priču o svekrvi koja je umrla bez da svojoj djeci i mužu kaže svoju tajnu, da je bila trudna u mladim godinama, te joj je oduzeta beba, jer je bila nevjenčana. Istinu su doznali prošle godine, u kasnim pedesetima, kada je ta posvojena žena, Amerikanka uspjela pronaći svoje korijene u Irskoj. Nažalost prekasno da upozna svoju majku. Još jedan dragi Irac kojeg poznajem je bio jedno od djece iz sirotišta koji je nasreću preživio i posvojen je od strane dobrih ljudi.

Nijedna država nije imala divnu prošlost, Irska je jedan veliki primjer koliko se može stvari postići i promijeniti ukoliko se želi. Bili su jedna od najsiromašnijih zemalja, sada su na čelu EU-a po gospodarskom rastu, te se osjeća kozmopolitski, multikulturalni i liberalni duh u glavnom gradu.

Mnogi stranci su Dublin opisali istim riječima : ” Ima tako dobru vibru ! ”

 

Pusa,

Ana-Marija

 

Komentari

Komentari

Odgovori