Nikad nije bilo lako biti dijete, a u moru interneta i društvenih mreža, pogube se i odrasli, pa kako nebi djeca. Rastužila me sudbina Ribafish-a i njegovog sinčića. 😭 I može se dogoditi bilo kome. U UK-u je 40% porast samoubojstava djece. Djeca od 12 godina znaju što je sexting i masovno se time bave.
Svi dječji psihijatri s kojima sam pričala su mi rekli da je većina djece u njihovim ordinacijama zbog You Tube-a, videoigrica i društvenih mreža. Jer kad je dijete zlostavljano u školi, ono i dalje ima utočište doma. Ali kad se događa online, taj utjecaj ne prestaje ni navečer, u vlastitom krevetu.
Ja sam majka, izložena sam internetu i socijalnim mrežama, preko 2 milijuna ljudi je ‘ušlo’ u moj život putem mog bloga. Emocije i iskustva koje sam zbog toga doživjela su preogromne da bi ih ikada poželjela svojoj djeci. Adrenalin, sreća, ali i velika razočaranja, cyber bullying i verbalni napadi čak i dotadašnjih prijatelja i članova obitelji. Dobila sam i prijetnje koje ne shvaćam olako. Zbog njih nikada ne odlazim na okupljanja koja smatram rizičnim. Ne želim preuzeti taj rizik. Dakle izgubila sam dio osobne slobode zbog interneta.
I sve sam to doživjela sa 30 godina, kad sam bila izgrađena osoba sa stabilnim životom.
Svi dječji psihijatri s kojima sam pričala su mi rekli da je većina djece u njihovim ordinacijama zbog You Tube-a, videoigrica i društvenih mreža.
Moja kćer je tinejđer. Nema mobitel i neće ga imati još godinama. Svi drugi ga imaju odavno. Povremeno igra video igrice, nekoliko sati mjesečno. Ne koristi niti jednu socijalnu mrežu.
Ali zato zna napraviti Power Point prezentaciju i osnove kodiranja.
Po mom mišljenju djeca trebaju čitati knjige, crtati, trčati, svirati instrumente i razgovarati sa roditeljima i drugom djecom. Licem u lice.
Zaštita djece od neprimjerenih sadržaja bi trebala biti prioritet svakom roditelju. Ali na internetu vrebaju i druge opasnosti, dijete može postati meta zlostavljačima razne vrste. Kompanije spremaju podatke i na temelju toga serviraju oglase.
Po europskom GDPR zakonu, djeca mlađa od 16 godina nemogu dati digitalni potpis, pristanak za mobilne aplikacije. Dozvolili su zemljama EU da donesu individualne odluke s koliko godina djeca mogu dati pristanak, ali to ne može biti dijete mlađe od 13 godina. U Njemačkoj i Nizozemskoj, pa tako i Irskoj, ta dob je 16 godina.
Neki stručnjaci za internetsku sigurnost djece i dječi psihijatri su se borili 2018. protiv vlade i tehnoloških divova koji mahom imaju svoja Europska sjedišta u Irskoj, da ta granica ne bude 13, da se podigne na 16 godina, po uzoru na Njemačku i Nizozemsku. Dijete od 13 godina nije svjesno na što pristaje kada daje svoj pristanak koji je potreban da bi se koristila aplikacija.
Razmislite o ovoj temi, ne bojte se izdvojiti svoju djecu iz mase, jer znamo da većina nije uvijek u pravu. A većina danas daje svojoj djeci pametne telefone i neograničeno korištenje interneta od vrlo rane dobi.
Zaštitite svoju djecu i nikad nije kasno da im oduzmete ‘privilegije’ koje su za njih opasne.
Ostaviti djecu samu na internetu je kao da ste ih pustili same lutati najmračnijom ulicom velikog grada.